Ogród Dzisiaj

wejscieObecnie Rodzinny Ogród Działkowcy im. Mai Berezowskiej zajmuje ok. 4 hektary i składa się z 75 działek użytkowanych przez działkowców. Zlokalizowany jest on w centrum Warszawy, w pobliżu Pól Mokotowskich na Starym Mokotowie, przy ul. św. A. Boboli 9. Od południa Ogród graniczy z ul. Kulskiego (przedłużenie ul. Madalińskiego), od wschodu z ul. św. A. Boboli (przedłużenie ul. Wołoskiej), od zachodu z osiedlem Eko-Park, zaś od północy z restauracją Biały Domek.

 

Sieć komunikacji miejskiej umożliwia łatwe i szybkie dotarcie do naszego Ogrodu. Znajduje się on w pobliżu stacji metra Pola Mokotowskie, zaś przy samych furtkach zlokalizowane są przystanki linii tramwajowych oraz autobusowych.

jezNasz Ogród wraz z Polem Mokotowskim i terenami zielonymi biegnącymi aż do Lotniska Okęcie tworzy klin napowietrzający Warszawy. Jego funkcją jest umożliwienie wymiany powietrza w centrum Stolicy. Nie ulega również wątpliwości, że nasz Ogród pełni ważną funkcję ekologiczną. Znajduje się bowiem tutaj wiele gatunków kwiatów, krzewów, drzew i innych roślin, które są niespotykane nigdzie w okolicy. Wśród drzew dominują drzewa owocowe: jabłonie, grusze, śliwy, morele, brzoskwinie. Dodatkowo, nasz Ogród jest również domem dla wielu gatunków zwierząt. Gnieżdżą się tutaj ptaki. Spotkać można również jeże czy wiewiórki. Na terenie Ogrodu istnieje również pasieka edukacyjna składająca się obecnie z 2 uli.

wiewiora

Ogród im. Mai Berezowskiej jest ogrodem otwartym, z którego mogą korzystać wszyscy zainteresowani. Zapraszamy więc do odwiedzenia nas w celach rekreacyjnych i wypoczynkowych. Działkowcy chętnie udzielą porad ogrodniczych, można również popytać o sadzonki. Jesteśmy również otwarci na współpracę ze społecznościami lokalnymi i organizacjami pozarządowymi.

 


Na terenie Ogrodu znajduje się:

  1. Dom Działkowca wraz z Biurem Zarządu Towarzystwa: jest to budynek o powierzchni ponad 100 m2 z zapleczem kuchennym. Odbywają się tutaj spotkania organów Towarzystwa, wydarzenia kulturalne, edukacyjne i integracyjne. Dom Działkowca jest udostępniany również działkowcom i podmiotom trzecim w celu organizowania spotkań, imprez rodzinnych, prelekcji i warsztatów. Jest on usytuowany w samym środku Ogrodu przy głównej alei.
  2. Działka rekreacyjna: znajduje się tuż za Domem Działkowca (działka nr 41) i jest udostępniona społeczności lokalnej. Każdy może tutaj spędzić czas, wypocząć, wrzucić coś na ruszt. Dla gości Ogrodu na działce rekreacyjnej udostępniono zadaszoną altanę, murowany grill, stoły i ławy oraz ławki.
  3.  Plac zabaw: na tyłach domu działkowca ulokowany jest plac zabaw dla małych dzieci. Chętnie korzystają z niego rodzice oraz opiekunki z pociechami z pobliskich osiedli. Plac zabaw jest ogrodzony i posiada piaskownicę, huśtawki, zjeżdżalnie, bujaki, drewniany domek oraz wiele mniejszych zabawek.
  4.  Alejki: alejki są idealnym miejscem na spacery i podziwianie roślinności naszego Ogrodu. W środkowej części ogrodu w okolicach Domu Działkowca rozstawione są również ławki, na których można odpocząć, poczytać, porozmawiać z innymi odwiedzającymi.

 

 


Plan ogrodu

plan2